Michał Kluska

Michał specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych, nowych technologii, Internetu, usług online, reklamy i e-commerce. Aktywnie bierze udział przy projektach obejmujących kompleksowe wdrożenia nowych rozwiązań / usług (w tym rozwiązania chmurowe). W ramach praktyki IP&TMT Michał doradza przedsiębiorcom w zakresie projektowania i wdrożenia kanału sprzedaży online,  jak również w ramach sporów obejmujących znaki towarowe czy prawo do domeny.

Doświadczenie Michała obejmuje również uczestniczenie podczas kontroli GIODO/Prezesa UOKIK, jak również reprezentację Klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych związanych z obszarem ochrony danych osobowych, nieuczciwą konkurencją, prawem autorskim i prawem własności przemysłowej. Wielokrotnie wspierał Klientów w projektach związanych z monetaryzacją baz danych osobowych i wdrażaniem rozwiązań typu omnichannel dla branży e-commerce.

Michał uczestniczy w pracach legislacyjnych (m.in. Ustawa o prawach konsumenta) oraz konsultacyjnych. Jest również często zapraszany do prowadzenia wystąpień / warsztatów podczas konferencji (m.in. InternetBeta, SECURE) i szkoleń (m.in. „Ochrona danych osobowych w Grupach Kapitałowych”, „Przygotowanie do RODO”).

Kwalifikacje

• Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Absolwent podyplomowych studiów z zakresu prawa zamówień publicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
  • Doktorant w Katedrze Prawa Administracyjnego i Prawa Administracyjnego Gospodarczego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Wybrane publikacje

• Autor publikacji prasowych i książkowych (m.in. „Vademecum Administratora Bezpieczeństwa Informacji”, C.H. Beck, 2016, „Ochrona danych osobowych w działach kadr. Odpowiedzi na 370 najtrudniejszych pytań”, Presscom, 2014, „Ustawa o prawach konsumenta. Umowy zawierane przez internet”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014).

Organizacje

• Członek Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu